Dłuta rzeźbiarskie

Podziel się swoimi technikami, poradami, pracami w toku i gotowymi dziełami.

Dłuta rzeźbiarskie

przez Pest » 28 paź 2010 19:09

Jak zdobyć dobre dłuta? Jeśli masz znajomego kowala, albo w Twojej okolicy ktoś ma zakład kowalski - to najlepiej właśnie tam pójść. Kowal jest w stanie wykonać sam bardzo dobre dłuta rzeźbiarskie, najlepiej ze stali resorowej (stal taką bierze się z jakiegoś starego samochodu). Świetnie dłuta robi się także z szyny kolejowej (z tzw. główki szyny), najdoskonalsze dłuta są robione z szyny od kolejki wąskotorowej. Nie radzę jednak podwędzać szyn :lol:

Jeśli nie mamy "pod ręką" kowala, to dłuto możemy oczywiście kupić. Tanie dłuta produkcji chińskiej są najczęściej marnej jakości, lecz tutaj zdarzają się wyjątki - i czasami da się kupić w niskiej cenie dobre dłuta. To jednak zwykła loteria. Jeśli już kupiliśmy tanie dłuta to dobrze by było je zahartować, gdyż w ten sposób będą bardziej wytrzymałe i dłużej ostre. Hartowanie można przeprowadzić za pomocą środka o nazwie "Kasenit" - nie wiem czy jest dostępny w Polsce, ale warto popytać w sklepach metalowych o jakiś środek do hartowania/nawęglania stali. Proces hartowania w tym wypadku jest bardzo prosty - grzejemy nad palnikiem część dłuta, która ulega największym obciążeniom (czyli ostrze i okolice) aż zrobi się czerwona. Po tym zanurzamy dłuto w "Kasenicie" i wyciągamy, po czym na nowo rozgrzewamy do czerwoności. Po jakiejś 1,5 minucie grzania wkładamy do wody - i gotowe, mamy mocną, zahartowaną i wzbogaconą węglem stal. Hartować stal można też chyba w warunkach domowych innymi sposobami, ale o tym innym razem.

Należy też pamiętać, że każde dłuta po zakupie należy naostrzyć. Dłuta nowe są tylko wstępnie przygotowane do pracy, słabo naostrzone. Ale jak to mówią - dobry rzeźbiarz i nożem kuchennym stworzy arcydzieło :lol: Do tematu postaram się jeszcze wrócić.
Admin
Admin

Re: Dłuta rzeźbiarskie

przez Grypher » 29 gru 2010 20:17

Osobiście polecam dłuta polskiej produkcji - firmy Jakand FHU z Gliwic. Produkują naprawdę godne polecenia narzędzia dla rzeźbiarzy - tylko jest jedno ale, nie wiem, czy ta firma nadal istnieje, czy padła :| Jeśli ktoś ma jakieś informacje niech proszę da znać :!:

A tak w ogóle to witam, jestem tu świeżynką :roll:
częsty bywalec
częsty bywalec

przez Paulynka » 21 lut 2012 16:36

Ja mam dłuta robione przez starego pana z Czech(dostałam od dziadka). Nie wiem czy on jeszcze żyje ale dłuta są świetne. Być może najlepiej byłoby zgłosić się do kowala, który się tym zajmuje. Może ktoś ma kontakt do jakiegoś. Chciałabym sobie sprawić nowe dłuta.
bywalec
bywalec

przez Grypher » 23 lut 2012 12:28

Paulynka napisał(a):Ja mam dłuta robione przez starego pana z Czech(dostałam od dziadka). Nie wiem czy on jeszcze żyje ale dłuta są świetne. Być może najlepiej byłoby zgłosić się do kowala, który się tym zajmuje. Może ktoś ma kontakt do jakiegoś. Chciałabym sobie sprawić nowe dłuta.

A ja się już nie mogę doczekać, kiedy pokażesz nam coś, co stworzyłaś przy pomocy tych dłut. Zawsze lubiłem rzeźby, ale to taki mały OT.
częsty bywalec
częsty bywalec

Następna strona